Tiyatro Gazetesi

FESTİVALLER

Tiyatro Günleri

Tiyatro Günleri

Batman Belediyesi, Tiyatro Günleri

 Tiyatro Günleri Festivalinde yer alacak oyunlar ve atölyeler belli oldu

 
Batman Belediyesi Şehir Tiyatrosu’nun bu yıl altıncısını düzenleyeceği tiyatro festivalinin programı çerçevesi belli oldu. Belediye Şehir Tiyatrosu Müdürü Ahmet Bülent Tekik,  “Yeni bir yaşam için sınırsız tiyatro” şiarıyle düzenlenecek olan bu yıl ki festivalde toplam 15 oyununun sahneleneceğini ve festivalde çok yoğun bir şekilde atölye çalışmalarına yer vereceklerini söyledi.
 
Batman Belediyesi tarafından bu yıl altıncısı düzenlenecek olan Batman Tiyatro Günleri Festivali’nin ana çerçevesi belli oldu.   “Yeni bir yaşam için sınırsız tiyatro” şiarıyla düzenlenecek olan festivalde bu yıl toplam 15 oyun sahnelenecek. Bu yıl ki festivalde atölye çalışmalarının yoğunluğu dikkat çekiyor. 20-24 Mayıs tarihleri arasında düzenlenecek festivalde 5 atölye çalışması yer alacak. Programa son rötuşları yaptıklarını ve önümüzdeki son birkaç gün içinde programa nihai şeklini vereceklerini dile getiren Belediye Şehir Tiyatrosu Ahmet Bülent Tekik, “15 oyunun 13’ünü Kürtçe, 2’sini Türkçe olarak belirledik. Batman Sanat Tiyatrosu’nun “Hayır” ve Seyyar Sahne Tiyatro Grubunun “Tehlikeli Oyunlar” adlı eserleri Türkçe olarak sahnelenecek. 3’ü çocuk oyunu olmak üzere toplam 13 oyun da Kürtçe olarak sahnelenecek” dedi.
 
Festivalde sahnelenecek 15 oyunun 13’ü Kürtçe
 
Çocuk oyunları olarak, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu’nun “Muzîkjenén Bremené(Bremen Mızıkacıları)”, Van Büyükşehir Belediyesi Ş. Nuda Kültür ve Sanat Merkezinin “Şéré Biçuk” oyunu, Ergani Hilar Kültür Merkezinin “ Noko” adlı çocuk oyunları olduğunu ifade eden Tekik, belirlenen  diğer oyunların da, Duhok ve Süleymaniye’den birer oyun, İran’dan Pantomim atölyesi ve performansı,  Batman Belediyesi Şehir Tiyatrosu Doğaçlama çalışması, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu “Destê Şeştili” adlı oyunu,  Dicle 
Fırat Kültür Sanat Merkezinin Skeçleri,  Batman Tov Tiyatrosu’nun “Şaşitî” adlı oyunu, Destar Tiyatro Grubunun “Gor” adlı oyunu, Seyr-i Mesel Tiyatrosunun “Ay Carmela” adlı müzikal oyunu, Batman Belediyesi Heskif Orkestrasının “Şahmîran” adlı müzikli oyunu, Dicle Fırat Kültür Sanat Merkezinin “Mars”  adlı oyunlar olduğunu söyledi.
 
Atölyeler belli oldu 
 
Festivalde 5 atölye çalışmasının yer alacağını belirten Tekik, “Mask atölyesi: Hacettepe Üniversitesi Öğretim Üyelerinden Dr. Sevda Tunçbilek Çevik ve uzman Burçin Tarhan tarafından verilecek mask atölyesi 10 mayısta başlayacak, 20 mayısta bitecek. Pantomim Atölyesi: iran’dan Sasan Gajhar yapacağı Pantomim atölyesi de 10 Mayısta başlayacak ve 20 Mayısta sona erecek. Sokak Tiyatrosu Atölyesi: Duvara Karşı Tiyatro Topluluğundan Vedat Kuşku’nun çalışması 17 Mayıs-20 Mayıs tarihleri arasında olacak. Fiziksel  Aktivasyonlar (oyunculuk) Atölyesi: Boğaziçi Gösteri Sanatları Topluluğundan Özgür Eren ve İlker Yasin Keskin’in yapacağı çalışma 19 mayıs-22 mayıs tarihleri arasında olacak. Şengal Kampı Drama Atölyesi: Baran Demir tarafından verilecek çalışma sadece Şengal Kampında barınan mülteciler arasından seçilecek kişilere verilecektir” dedi.
 
Atölyelere kayıt ve başvuruların da başladığını ve bu yıl ki atölye çalışmalarına büyük katılım beklediklerini belirten Belediye Şehit Tiyatrosu Müdürü Ahmet Bülent Tekik, “ Atölyelere kayıt ve başvuru yapmak isteyen yurttaşlarımız Mizgin Kültür Merkezi, Batman Belediyesi Şehir Tiyatrosu, Eğitim Sen, SES, Yılmaz Güney Sineması, Tov Tiyatro, Tiyatro Araf, Batman Sanat Tiyatrosu’na, internet üzerinden ise http://www.batman.bel.tr ye başvurabilirler. Bilgi için yine yurttaşlarımız  batmansehirtiyatrosu@hotmail.com, adresinden ve ya  0488 2132759/ 0488 213 1407 numaralı telefonlardan bize ulaşabilir” şeklinde konuştu