Tiyatro Gazetesi

ÜNİVERSİTE

İMPARATORLUK KURANLAR YAHUT ŞÜMÜRZ

İMPARATORLUK KURANLAR YAHUT ŞÜMÜRZ

Prömiyerini 11 Mayıs’ta 19. İstanbul Tiyatro Festivali’nde yapan, 'Söz'ün Büyücüsü' Boris Vian’ın yazdığı ve Aleksandar Popovski’nin yönettiği, İmparatorluk Kuranlar Yahut Şümürz sahnelenmeye devam ediyor.
Bizi rahatsız eden nedir? Hayatımızda neyi kabul ya da inkâr ederiz; ihtiraslarımız bizi nereye götürür, ne ararız… Boris Vian‘ın son oyunu, alaycı trajedi İmparatorluk Kuranlar Yahut Şümürz, işte bu ve benzeri sorularla başlar.
“Kule şeklinde yüksek bir evde yaşayan aile, nereden geldiği belli olmayan gizemli bir sesin yarattığı korkuyla kaçmaktadır. Kaçtıkları yer, evlerinin gittikçe daralan ve boşalan üst katlarıdır. Neden korktuklarını bile bilmeyen bu insanların her çıkışı, her kaçışı, korku esaretiyle birlikte yalnızlığa, eksilmeye, çöküşe doğru yapılan bir yolculuktur.”
Hayal Perdesi, kurucularından Selin İşcan‘ın projelendirdiği, ünlü Makedon yönetmen Aleksandar Popovski‘nin rejisiyle Hayal Perdesi Beyoğlu'nda sahnlelenmeye devam ediyor. Kendi ihtiyaçları adına dünyayı reddeden kişilerin en gizli ve karanlık tutkularına yolculuk eden oyun, trajikomik karakterleri aracılığıyla kaybetmeyi ve son yüzleşmeye kadar her şeyin inkârını gözler önüne seriyor.
Oyunda Reha ÖZCAN, Ayşe LEBRİZ BERKEM, Selin İŞCAN, Selin TEKMAN, Tuba KARABEY, Nihat ALPTEKİN rol alıyor.
 
Nilüfer Sanat 'TİYATRO' nun katkılarıyla!
 
Yer: Hayal Perdesi Beyoğlu
Oyun: 04 ve 18 Mart
Saat: 20:00
Biletler, Biletix satış noktalarında ve sahne gişesinden satışa sunulmuştur.
 
Aleksandar Popovski, 2010 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrolarında yönettiği Afife Jale “YILLIN YÖNETMENİ” ve “YILLIN EN İYİ PRODÜKSİYONU” seçilen TEHLİKELİ İLİŞKİLER adlı oyunla ödüller almıştır.