Tiyatro Gazetesi

HABERLER

Tiyatro Gazetesi’nin temmuz sayısı çıktı.

 

‘..hayat dediğin ne ki:..

Bir aptalın anlattığı bir masal bu: Kuru gürültüler, deli saçmalarıyla dolu…’ (Shakespeare – Macbeth)

Tiyatro Gazetesi’nin temmuz sayısı çıktı. Gazete, temmuz 64. sayısı ile okuyucusuyla.

Biraz yaz ayı nedeniyle, biraz da tatil rehavetiyle daha çok oyun izlemek yerine, okumaların yapıldığı bir dönemdeyiz. Elbette festivaller ve özel gösterimler ile oyunlar sahneleniyor. Ve bizler yaz aylarında da tiyatro severler için sokaklarda, salonlarda, tiyatro emekçilerinin yanındaydık. Ayrıntılar, yazılar, değerlendirmeler ve söyleşiler için buyrun okumaya…

 

Temmuz sayısında manşet, ‘Bakırköy Belediyesi İşçi çıkartma sezonunu açtı.’

Bakırköy Belediyesinde ve bağlı olarak Bakırköy Belediye Tiyatroları’nda neler oluyor? sorusunun yanıtı haber dosyamızda. Sizler için Gülşah Özdemir Koryürek oradaydı. Enine boyuna araştırdığı işten çıkarmaları Adil Çelik ile konuştu. Bu özel söyleşi sizin için.

‘Mehmet Ulusoy Sokakta Tiyatro Festivali’nin 6’ıncısı’nı M. Ümit Görgülü izledi. Gazetenin ilk sayfasında izlenimlerini okuyabilirsiniz.

Gazetenin iç sayfalarında ilk karşılaşacağınız haber ise, Nazif, Nurhan, Ozgursu Uslu’nun yaz tatili için Makedonya’yı seçmiş olması. Elbette gitmişken o topraklarda ki Tiyatro’nun ayak izlerini de takip etmişler. Manastır, Shakespeare Tiyatro festivaline katılırken, Üsküp Türk Tiyatrosu’nu da ziyaret etmişler. Tiyatro Müdürü Atilla Klinçe’den bilgiler alıp söyleşmişler. Üç festivale katılırlarken, Üsküp’ten Makedon Tiyatrosu’na ve Komedi Tiyatrosu’na da geçmişler. Nazif Uslu’nun tüm değerlendirmeleri bu ay ki gazetenizde.

‘Yar Bana Bir Eğlence’ müzikalini izleyip oyunun yönetmeni ve oyuncularıyla söyleşen isim ise: Nurhan Uslu. Türkiye’de ‘tam metin’ olarak ilk defa sahnelenecek ‘Karagöz müzikali’ diyor Uslu. Bizden söylemesi. Daha fazlası söyleşiyle birlikte gazetenizde.

 

Hayati Özen, bu ay ki gazetenizde Bursa Devlet Tiyatrosu sanatçısı Bora Özkula’nın çalışmalarını yönettiği Bosch Tiyatrosu’nu ve Uludağ Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sahne Sanatları Bölümü Lisans 3 öğrencileri tarafından sergilenen ‘Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz’ adlı oyunları yazdı.

Ceren Olpak’a gelince ‘2 temmuz’dan bahsetti bu ki yazısında. Hepimizin içini cızlatan Sivas oyunlarının dökümünü yaptı, ‘Bir sayım döküm yapalım mı?’ diyerek Kelimeler köşesinde.

Kayseri Büyükşehir Belediyesi'nin Ramazan Sokağı'nda her gün birbirinden güzel etkinliklere ev sahipliği yapması haberinden Necati Cumalı 2017 oyun ödülüne kadar bir çok haber bu ay sizinle.

Halit Karaata ‘Anlamanın Coğrafyası’ derken, Ertan Aksu ‘Giresun’da sezon bitmedi’ dedi. Serkan Fırtına ‘Kadınların çığlığı’, Mustafa Bal ‘Adana Sabancı Tiyatro Festivali’, Cengiz korucu ise Tatbikat Sahnesi’nin oynadığı ‘Hizmetçiler’ ve ‘Köpeklerin İsyan Günü’ oyunlarına dair kaleme aldığı değerlendirmeleriyle yer aldı bu sayıda gazetenin.

M.Ümit Görgülü bu ay bir söyleşi ile de seslendi sizlere. Mesai Dışı Tiyatro grubunun üyeleriyle sohbet ederken, ekipten oyun yazarı Sacit Hadi Akdede’den de bilgiler aldı.

Şirin İnci ’60 yıllık Çınar’ başlıklı söyleşisini Yusuf Sağlam ile yaptı. Konu Sağlam’ın kaleme aldığı ‘Anadolu Tiyatrosunun Köylüsü: Nurhan Karadağ’ adlı kitaptı. Öte yandan  Şenol Tiryaki ve M. Murat Tangal ile de söyleşen İnci Ankara Deneme Sahnesi’ne dair bilgiler aktardı.

Bülent Arslan ‘Şehrin azizleri ilk sezonunu tamamladı’, Yaşam Kaya ‘Bir Mutsuzluk Trajedisi: ‘Vibratör Oyunu’, derken Çiğdem Özçelik ise önce ‘Yaz ortasından rüzgar sevincine selam olsun’ sonra da ‘Şair evlenmesi ve muhabbet-i ala ile Ordu’da bol oksijenli günler diye seslendi okurlarına.

Bu ay Çiğdem Kiper geçtiğimiz sezon sonu oyun atölyesinin sahnelediği ‘Pencere’ oyununu irdelemiş, ‘Hayata aynı pencereden bakmak’ isimli yazısında.

Turgay Girgin ‘Çocuk ve öğrenmek’, Mehmet Nurkut İlhan ‘Eskişehir Çocuk Tiyatroları Festivalinde yeni uygulama otobüs biletini al, otelini ayarla, oyunları izle’, Ferhat Şahin Kaya, ‘Teknolojik Çocuk’, Cenk Behram Su ‘Birlikteysek Güçlüyüz’, Tamer Levent ‘ İnsan neyle yaşar’ derken Büşra Elmaskaya ise ‘Çığırsızlar Tiyatrosu perde dedi’ ve ‘’Salihli’den Dionysos geçti’’ diye seslendi tiyatroseverlere.

Ersin Yeniceli ‘Bir çocuk yetişir, dünya değişir’, Cem Düzova ‘Van Devlet Tiyatrosu kendi sahnesinde 13 Ekim’de yeniden perde diyecek’ derken, Bülent Arslan ise ‘Yüreği güzel kendi güzel olan bir isim; Eylem Öden’ başlıklı söyleşisiyle bu ay gazetenizde.

Ve 4. Katib Tiyatro Köyü Samsun’da 14/ 17  Temmuz  tarihlerinde gerçekleşiyor.

Sizler için yine sahnelerden ayna tutmaya devam ettik bu ay da. Festivallerden ayağımızın tozuyla gördüklerimizi anlattık.

Tiyatro gazetenizi  tatilde de çantanızdan eksik etmeyin. İyi okumalar…

 

Tiyatro Gazetesi Yayın Kurulu

www.tiyatrogazetesi.net