Tiyatro Gazetesi

HABERLER

Tiyatro Gazetesi bu yıla ülke sınırlarını asarak girdi.

 

Nedenini 71. Subat sayımızda göreceksiniz. Mansetimiz Ocak ayının son haftasında yaptığımız ödül törenine ayrıldı. Tiyatro Gazetesinin düzenlediği 3. Anadolu Tiyatro Ödülleri Bakırköy Belediye Tiyatroları’nın ev sahipliğinde Yunus Emre Kültür Merkezi’nde  gerçeklesti. Ödül törenine hava muhalefetine rağmen yoğun katılım oldu.

 

Makedonya Cumhuriyeti Kültür Bakanı Elizabeta Konçeska Milevska  Büyükelçi, Zvonko Mucunski, İstanbul Baskonsolosu, Zerrin Abaz, Üsküp Türk Tiyatrosu Müdürü Atilla Klinçe, Kırklareli Belediye Baskanı Mehmet Siyam Kesimoğlu ve birçok sanatçının katılımıyla gerçeklesen ödül töreninde birçok ilklere imza atıldı. Tiyatro Gazetesinin genel yayın yönetmeni Nazif Uslu'nun yaptığı açılıs konusmasının ardından son zamanlarda hayatını kaybetmis sanatçılarımızın anması gerçeklestirildi. Daha sonra belirlenen kategorilerdeki ödüller sahiplerine takdim edildi. Yoğun bir cosku ve duygusal anların yasandığı gece, verilen kokteylle sona erdi.

 

Tiyatro Gazetesi, 3.Anadolu Tiyatro Ödülleri için bu sayı özel bir ekle yayınlanıyor. Ödül alan sanatçıların açıklamalarınında yer aldığı ekimizde gece ye dair birçok anekdot da var.

 

Gazetemizde kim ne yazmısa bakacak olursak; gazetemizin Genel Yayın Yönetmeni Nazif Uslu ‘’Askımız Aksaray'ın En Büyük Yangını - Bursalı tiyatroseverler ile bulustu’’ baslıklı yazısıyla seslenirken, Nurhan Uslu ise “Onlar Tiyatroda dayanısmanın adı oldular’’ diye seslendi.

Hemen ardından Nurhan Uslu’dan okuyacağınız nefis söylesinin baslığı ise “Fikret Terzi, Gölge Tiyatrosu ve DÇO”

Tamer Levent ‘Tiyatro ve Biz’ kösesinden bu ay ‘’Sanat Bakıs Açısıdır’’ diye sesleniyor.

Sirin İnci ise Ankara Devlet Tiyatrosu yapımı İyiyim oyununu yorumlamıs bu ay gazetede.

Serkan Fırtına “Bedavacılık Kültürü ve Tiyatro İliskisi’’ baslıklı yazısıyla, Halit Karaata ‘’ Çekirge’nin ölümü’’,

Çiğdem Kiper ‘’Yasaklandıkça sadistlesen yazar: Marquis De Sade’’ ve Çiğdem T.Özçelik ise Önemli bir direnis hikayesi  Antigone Tatavla Tiyatro yorumuyla sahnedeydi dedi.

Yasam Kaya; ‘’Mitolojinin Mükemmelliğinde İstanbul Devlet Tiyatrosu’nun En İyi Oyunu: MedeaKali!’’, Erdal Yıldırım ‘’ Elestiri mi, Çekistiri mi?’’, Mehmet Nurkut İlhan Ankara Tiyatro Fabrikası “Deli Deli Küpeli  oyunu ile Avrupa Turnesi’ne çıkıyor’’, Turgay Girgin ‘’ Tatil Ve Yine Yeni Sistem’’, Müfit Semih Baylan ‘’ Atın Varsa Derdin Var’’, Büsra Elmaskaya ‘’Asem Sanat Hız Kesmiyor’’ ve ‘’Kadın Ölüleri Ege Turnesinde’’ baslıklı yazılarıyla sesleniyorlar okura.

Metin Boran ‘’Tiyatrolara Dokunmayın’’ darken, Dr. Rasim Asın ise Konservatuar ve GSF’lerin Genç Mezunları ile Anadolu da Tiyatro Hareketini Baslatıyoruz. Diye seslendiler.

 

M. Ümit Görgülü ‘’ Bornova Belediyesi Sehir Tiyatrosu Her Zaman Kapalı Gise’’, Gökhan Yener ‘’Mutimen ve Mutfağı’’, Mehtap Temiz ‘’Kırılan Noktalar’’, A. Kadir Bozkurt “Ay anne; Doç. Dr. Süreyya Karacabey”,  ve Berat Beyoğlu’da ‘’ Popüler Gerçek ve Macbeth – Cem Uslu ‘’ diye seslendi bu ay gazetede okura.

 

Her zaman olduğu gibi ülkenin bir çok kösesinden tiyatro haberlerine de yer verdiğimiz bu ay ki Tiyatro gazetesi ile birlikte Ödül törenini kapsayan bir ekimiz de var.

 

Nazif Uslu’nun bu ekte de yer alan yazısında dediği gibi;

‘’Anadolu’nun bir çok ilinde tiyatro yapan sanat emekçilerini en popüler sanat emekçileriyle bir araya getirdik. Birbiriyle tanısmasına, kaynaºmasına vesile olduk. Ulusal ve uluslararası bağlantılar kurmasına önayak olduk. Burada daha sayamacağımız o kadar çok seye önayak oluyoruz ki, tüm bunlar insanlığın değerini biraz daha öteye tasıma çabamızın sadece küçük örnekleri. Ve tüm bunları güzel insanlığa olan hasretimizi giderme, kendimizi ve etrafımızı

Daha da güzellestirme adına yapıyoruz. Bunun için Sanata Evet diyoruz. Yeryüzü Askın yüzü Oluncaya dek “Sanata Evet” diyeceğiz.

 

Tiyatro gazetesi aboneliği için 

www.tiyatrogazetesi.net 

Gazetenize tüm Kitapsan, Mephisto Kitapevlerinden ve Tiyatro Gazetesi temsilciliklerinden ulasabilirsiniz.