Tiyatro Gazetesi

HABERLER

Tiyatro Gazetesi 73. Nisan sayısıyla yine kıpır kıpır.

 

Tiyatro Gazetesi 73. Nisan sayısıyla yine kıpır kıpır. Tiyatro Gündeminin epey yoğun olduğu bir ayın ardından Dünya Tiyatro Günü'nde düzenlenen festivaller, yayınlanan bildirgeler ve daha birçok haberle dopdolu.

Şehir Tiyatroları’nın yeni oyunu Karıncalar (Bir Savaş Vardı)ın galası 27 Mart 2017 Pazartesi gecesi Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde gerçekleştirildi. Gazete, manşetine "27 martta savaş vardı: Karıncalar" diyerek bu oyundan bahsetti.

Nurhan Uslu'nun hüzünlü olduğu kadar davetkar yazısı ise "Tiyatro sahnemize sahip çıkamadık."

Nazif Uslu, "Tiyatro size sesleniyor" derken, Deniz Özen Başaran ise Avcılar Kültür Müdürü Aykut Arslan ile yaptığı söyleşiyi sundu okurlara.

Tamer Levent Tiyatro ve Biz köşesinden sordu; İnsan ne ile yaşar? Yemek, içmek, uyumak!

Şirin İnci ise bu ay gazetemiz okurları için İstanbul Şehir Tiyatroları'nda sahnelenen Necip Fazıl Kısakürek'in yazdığı "Reis Bey" isimli oyununu yorumladı.

Serkan Fırtına "Efeler de Tiyatro ve Tuncer Candan" derken, Büşra Elmaskaya "Selçuklular 6 gün 6 oyun projesiyle tiyatro dolu günler geçirdi" dedi.

Halit Karaata "Evet diyen Hayır diyen", Ahmet Önel "Küçük Prens başkent semalarında!", Yaşam Kaya "Komediyi zirvede yaşamak isteyenlerin oyunu: Ayrılık", Emel Soy "Oyunculuğu yeniden tarif ediyorlar", Gökhan Bulut "Komşunun oyunu komşuya niye görünmüyor?" ve Turgay Girgin ise "Sanat ne işe yarar?" diye sordu nisan ayında okurlara.

"4. Bursa Uluslararası Balkan Ülkeleri Tiyatro Festivali" ve "Sıfırdan Sonra" başlıklı yazılar ise Hayati Özen'e ait bu ay ki gazete de.

A.Kadir Bozkurt Pervin Ünalp ile söyleşti. Başlık: "Geç Kalanlar üzerine sohbet".

Meral Karamuk, "Yaşamaya Dair-Bursa Cezaevi'nden Mektuplar", Mehtap Temiz "Çembere Duran Kadınlar", Boran Doğan "Epik Diyalektik Tiyatro da Praksis Kavramı" derken Tuğba İlmaz ise İbrahim Yarar ile yaptığı söyleşiye başlık olarak "Hollanda da bir alaylı tiyatro grubu" dedi.

Erdal Yıldırım "Adamlık ve Sanat", Yrd.Doç.Dr.Rasim Aşın "Tiyatro Sanatının doğduğu mekanlarda Sardes Uluslararası Dionysos Çocuk ve Gençlik Tiyatrosu Şenliği", Gülşah Özdemir Koryürek "Tiyatro Otobüsü Yollarda, Tiyatro her yerde!", Dr. Birgül Yeşiloğlu Güler "Bursa'da bir İstanbul Efendisi" derken bu ay, Avni Rakop ise "4.Samsun Tiyatro Günleri - Bi Dünya Tiyatro" diye seslendi okurlara.

Bu yıl Ulusal Tiyatro Bildirgesi'nde Prof.Dr. Merih Tangün'ün sözleriyle bitirelim sözümüzü; Dostoyevski, Anlatılacak bir hikayen yoksa, sen o yaşadığına yaşam diyebilir misin? der. Anlatacak hikayelerinizin ve açılacak perdelerinizin hep var olması dileğiyle.

Haydi, gidin ve perdelerinizi açmaya hazırlanın!

Tiyatro Gazetesi nisan sayısında, her ay olduğu gibi, yine belediye festivalleri, etkinlikleri ve birçok tiyatro grubunun haberleri var. Aylık etkinlik takvimlerini takip edip, aynı zamanda değişik tiyatro guruplarının sahnelediği, oyunlara dair bilgiler de bulabilirsiniz.

www.tiyatrogazetesi.net

Gazetenize tüm Kitapsan, Mephisto Kitapevleri, Ankara Turhan Kitapevi ve Tiyatro Gazetesi temsilciliklerinden ulaşabilirsiniz.