Tiyatro Gazetesi

HABERLER

Nerede Bir Tiyatro Varsa Tiyatro Gazetesi Oradadır.


Tiyatro’da hayatınız var, hayatınızda da Tiyatro olsun demiş Antalya Şehir Tiyatroları. 2018’den eminim hepimizin isteği bu olacak, hayatımızda tiyatro olması. Sinema, edebiyat, müzik, resim, yani kültür-sanat bu yıl da içimizde dışımızda hayatımızda olsun.


Yepyeni taptaze bir yıldan hayatına tiyatroyu dahil eden herkese 'Merhaba!'
82. Ocak sayımızın manşeti “Sızı”. Darülbedayi’de sahnelenen oyun, Ermenilerin yaşadığı zorluklara ve acılara değiniyor. Oyun yazarı Salih Efiloğlu ve Yönetmeni Kubilay Penbeklioğlu'na uzattık mikrofonlarımızı.


4. ANADOLU TİYATRO ÖDÜLLERİ GRANT PERA EMEK SAHNESİ’NDE GERÇEKLEŞECEK…
Tiyatro Gazetesi, On yıldır sürdürdüğü yayın hayatında, Anadolu Tiyatro Ödülleri adıyla bir ilke imza atmıştır. Tiyatro Gazetesi bu kez 4. Anadolu Tiyatro Ödülleri törenini düzenlemeye hazırlanıyor. Anadolu Tiyatro Ödülleri kapsamında, yıl boyunca gerçekleşen tüm tiyatro hareketleri seçici kurul tarafından değerlendiriliyor ve seçilen “en etkili ”tiyatro hareketlerini ve eserlerini ödüllendiriyor. Anadolu Tiyatro Ödülleri “En iyi ‘Ana’dolu Ödülü”nü ise her yıl bir kadın oyuncuya veriyor. “Anadolu demek, Türkiye demektir…” Türkiye genelinde kırka yakın temsilcilik ve aylık beş bin baskı  sayısı ile ülke tiyatrosuna katkı sunan Tiyatro Gazetesi, Anadolu tiyatrosunun sesi, soluğu olmaya devam ediyor. Gazete, bu kapsamda hedeflerinden biri olan 4. Anadolu Tiyatro Ödülleri’nin 15 Ocak 2018 tarihinde Grand Pera Emek Sahnesi’nde düzenleyeceği organizasyonla sahiplerine takdim edecek.

Tiyatro Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Nazif Uslu “Yeni yıl yepyeni güzellikler getirsin hepimize” derken köşesinden, Nurhan Uslu ise “Sızı-İstanbul Şehir Tiyatrosu” başlığı ile seslenirken okura, oyunun yazarı Salih Efiloğlu ile yaptığı söyleşisini paylaşıyor bizimle.

Berat Beyoğlu “Şehir Tiyatrosu bir halk tiyatrosudur” başlığıyla Sızı oyunu yönetmeni Kubilay Penbeklioğlu ile yaptığı söyleşiyle bu ay gazetemizde.

Şirin İnci “Otomatik Portakal”, Serkan Fırtına “İzmir Devlet Tiyatrosu: Gömü, bir küp altın”, Halit Karaata “Aman Yoldan Çıkmayalım”, Tuğba İlmaz “Tiyatro gerçek bir ihtiyaç”, Yaşam Kaya “Agatha Christian Tadında Cinayet Konusu: BAYRAK”, Çiğdem Kiper “B planı-Tac’ın Nöbetçileri”, Nüzhet Kılınç”Büyük ustaya selam olsun”, Turgay Girgin “Yıl Yeni, oyun eski: Mutlu yıllar” derken okurlara, Vecbi Ayan ise SAKM Çevre çocuk Tiyatrosu oyuncularıyla söyleşti “La Fonten Bitlis’e geldi” diyerek.

A.Kadir Bozkurt “ Suya yazılan aşk; Romeo ve Juliet”, İbrahim Kaşdaş “Yerli malı yurdun malı birileri bu Tiyatrocukkacıları durdurmalı, hormonlu san-at”,  Rojda Karakuş” Johan Petri: Müziksel düşünmeyi düşünmek, ifadenin ne anlama geldiğini ve duygusal sonuçları düşünmektir aynı zamanda”başlıklı söyleşisiyle, Prof. Dr. Hülya Nutku “Birgül Yeşiloğlu Güler ve zaman kavramı” derken, Semir Bolat ise üç ayrı yazıyla buluştu okurlurıyla; “Tiyatro: Yılları yıla, ama sorunları soruna bağlamayalım”, “Kırmızı perde Azrailin şakalarıyla umut aşıladı” ve “Altan Erkekli Sahnesi: Dış sese kulak vermeden sınırlarını aşan bir tiyatro”.

Her zamanki gibi Tiyatro bilmecesi ise ödülüyle çözülmeyi bekliyor.

Hasan Çakmak “Hep beraber güzel günlere, ama sanat da olsun”, Gökçe Göksu “Zeliha Berksoy: Sanat korkulan bir şey, çünkü insanı dönüştürüyor, geliştiriyor, düşündürüyor” başlıklı söyleşisiyle, Meral Karamuk Uğurşan “Romandan Tiyatroya: Charles Dickens”, Hayati Özen “Bursa Sanat Tiyatrosu” derken, Mehmet Nurkut İlhan ise “Tiyatro Festivali Yapmak da, çalıştayını yapmak da zor iştir” ve “22. Uluslararası Ankara Tiyatro Festivali başkent Ankara’da kent yaşamına soluk verdi” dedi.

Tiyatro Gazetesinin kurucusu ve genel sanat yönetmeni olan Nazif  Uslu Meslek alanında yürüttüğü etkili çalışmalar nedeniyle Aydın Üstüntaş Onur Ödülüne layık görüldü. Yazar, Yönetmen Oyuncu Nazif Uslu OYÇED ( Oyun Yazarları ve Çevirmenleri Derneği) Başkanlığını sürdürmenin yanı sıra Dramatik yayınlarının da kurucusu. Bir tiyatro adamı olarak uzun yıllardır tiyatro sanatına hizmet etmekte olan Uslu, 'Böyle değerli bir insanın adına verilen ödüllerde bana onur ödülü veren tüm juriye çok teşekkür ederim, onur duydum' dedi.

Yılın bu ilk ayında bir çok haberin yanı sıra Tiyatro gazetesi’nde, yine bir çok kurum ve kuruluştan haber, oyun ve sahnelerden bilgiler, söyleşiler var.
 
Tiyatro gazetesi edinmeyi unutmayın.
Tiyatro gazetesi aboneliği için www.tiyatrogazetesi.net
Tiyatro Gazetesine ulaşacağınız satış merkezleri
Gazetenize: Yalova Merkez Gazete Bayiileri. Melek Kitap evi, Fitoz Market.
Tüm Kitapsan Kitap evleri(,Adana,Mersin,Ankara,Konya,İzmir)
Mephisto Kitap evleri Beşiktaş, Beyoğlu,Kadıköy.
Bakırköy, Beyaz Adam kitap evi,
Ankara, Turhan Kitap evi,
Van, Anka kitap evi
Tarsus, Antik Sahaf Kitap evi,
KIBRIS, Deniz Plaza Kitab evleri ( Lefkoşa,Girne, Gazi Mağusa, Gönyeli, Yeni Kent,Güzel Yurt.)
 ve Tiyatro Gazetesi temsilciliklerinden ulaşabilirsiniz.