Tiyatro Gazetesi

HABERLER

Yılmaz Onay'ın Cenazesi 13 Ocak Cumartesi Saat: 15:00 de Bodrum Gündoğan dan kaldırılacak.

Yılmaz Onay'ın Cenazesi 13 Ocak Cumartesi Saat: 15:00 de Bodrum Gündoğan dan kaldırılacak.

 

 

Yılmaz Onay yaşamını yitirdi

 

Yazar, yönetmen ve çevirmen Yılmaz Onay 80 yaşında yaşamını yitirdi.

 

 

Türkiye'de epik tiyatronun öncülerinden, toplumcu yazar, yönetmen ve çevirmen olan aynı zamanda “FİLMATİK” ve “Oyun Değil” kitaplarının yazarı Yılmaz Onay 80 yaşında yaşamını yitirdi.
YILMAZ ONAY KİMDİR?
Oyuncu olarak tiyatroya başlayan Yılmaz Onay, ilk deneyimlerini öğrencilik yıllarında İTÜ Tiyatrosu, Genç Oyuncular gibi oluşumlarda kazandı. Bir dönem Ankara Deneme Sahnesi’nde çalışıp, ilgi alanını oyunculuktan yönetmenliğe çevirdi. Ankara Sanat Tiyatrosu’nda yönetmenlik yaptı. Çağdaş Sahne’nin kurulmasında yer alarak, sahneleme çalışmalarını yurt dışında da Hollanda ve Almanya’da sürdürdü. 12 Eylül’de sıkıyönetim mahkemeleri tarafından yargılandı, gözaltına alındı. Bu dönemden sonra bir süre serbest çalışmayı tercih eden Onay, yönetmen ve yazar olarak sanat hayatına devam etti. Toplumcu gerçekçi bir tiyatro adamı olan Yılmaz Onay, Türkiye’de epik tiyatronun öncülerindendir. Oyun kitapları yazmanın yanında, Bertolt Brecht, işçi tiyatrosu ve diğer çeşitli konular üstüne kuramsal kitaplar da yazdı, çevirdi ve tiyatroya uyarlamalar yaptı. Oyunları Devlet Tiyatrolarının yanı sıra bir çok tiyatro da sergilendi. Romanı “Yazılar FİLMATİK” ve tiyatro oyunu “Sanatçının Ölümü” filme çekildi.
OYÇED (Oyun Yazarları ve Çevirmenleri Derneği ) KUrucusu ve Özerk Sanat Konseyi Yürütme Kurulu üyeliği yaptı.
Yılmaz Onay'ın Cenazesi 13 Ocak Cumartesi Saat: 15:00 de Bodrum Gündoğan dan kaldırılacak.

 

Ençok Okunanlar

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ve OYÇED’in birlikte düzenledikleri Ulusal Oyun Yazma Yarışması’na başvuran oyunların, jüri tarafından okunma ve değerlendirme süreci tamamlandı.
4.03.2019