Tiyatro Gazetesi

HABERLER

“Tiyatro Yalan Söylemez”


İyi ki Tiyatro var!

Festivaller ayına hoşgeldiniz. Bahar artık iyiden iyiye göz kırpmaya başladı.

Tiyatro Gazetesi'nin 85. Nisan sayısının manşeti "Tiyatro Yalan Söylemez"

7.Sarıyer TiyatrOda şenliğinin bu yıl ki temasını manşetine taşıyan gazetenin, manşet yazısını Gökhan Bulut yazdı. İlk sayfasında "Soğuk bir İstanbul akşamında, sıcak bir "Don Kişot hikayesi", "6.Nilüfer Tiyatro Festivali",  "9. Ayvalık Tiyatro Festivali", "Amasya Üniversitesi 3. Tiyatro Günleri", "Osmangazi Belediyesi 2. Meslek Tiyatroları Festivali" ve "Menemen Belediyesi 10. İnadına Tiyatro Festivali" başlıklı haberler var. Nurhan Uslu bu ay festivallerden bahsettiği yazısında "Tiyatro bir şenliktir" diyor. Hayati Özen ise "5. Uluslararası balkan ülkeleri Tiyatro Festivali" derken, hemen sonra ki yazısında Osmangazi Belediyesi 2. Meslek Tiyatroları Festivali" diyor.

Tamer Levent Tiyatro ve Biz köşesinde "Drama Kültürü, Sanat Kültürü", Şirin İnci "Mavi ya da pembe değil ceplerimizde sakladığımız, küründen kabare işte", Serkan Fırtına "Karşıyaka Belediye Tiyatrosu'ndan bir antikahramanın trajedisi; savaş 2. Perde de çıkacak", Hayati Özen ise bir başka yazısı "Bursa'da Azizname 95" başlıklı yazısıyla gazetenizde. Halit Karaata "Yetmiş, seksen, doksan, yüüüz", Müfit Semih Baylan "Trabzon'dan Haberler", Yaşam Kaya "Sırp Yazar Duşan Kovaçeviç'den underground komedi: İntiharın Genel Provası". Uğur Pişmanlık "Çağrışım Tiyatrosu Uçurtmanın Kuyruğu ile Tarsus izleyicisine Merhaba dedi. A.Kadir Bozkurt "Avukat Pierre Pathelin Farsı", Ertan Aksu "İyi Seyirler Giresun", Seyhun Sertan "Sanat ve Ahlak" derken, Çiğdem T. Özçelik ise Ayşe Erbulak ile söyleşti; "Altan Erbulak ile başlayıp Ayşe Erbulak ve Dağhan Külegeç ile devam eden oyunculuk geleneğinin bir asır'a yakın hikayesi", Turgay Girgin "Şeyini çıkarma in yer face", Arzu Taşkın "Midas'ın eşek kulakları" derken bu defa Hayati Özen "Kırcaali Tiyatro Müzik Merkezi" başlıklı yazıyla karşımıza çıkıyor. Her ay olduğu gibi ödüllü bulmacamız yine sizlerle. Çözmenizi bekliyor.

Rojda Karakuş "Jale Karabekir: Tiyatro Boyalıkuş" söyleşisi ve "Işık Teorisi: Gitmenin arkeolojisi, Unuttuğum bir şey var mı?", Gökhan Yener "20. Devlet Tiyatroları - Sabancı Uluslararası Adana Tiyatro Festivali başladı", Gökçe Göksu "Ebru Nihan Celkan, Türkiye'nin her yerinden anlatacakları olan insanların tiyatroda yer almasını isterim" derken, Rojda Karakuş "Otobüs durağında üç bencil" başlıklı yazılarla karşmızda. Nurhan Uslu "Yönetmenler alışılmışın dışında yeni metinlere bakma cesareti göstermelidir.", Murat Fidan ve Hikmet Kaymak ise "Batman Üniversitesi İİBF İktisadi Düşünce Tiyatro Topluluğu Dicle Üniversitesinde" dediler.

Nüzhet Kılınç "Çünkü dünya çocukların", İbrahim Yılmaz "Shakespare ile muhabbetler", Hasan Çakmak "Soğuk bir İstanbul akşamında, sıcak bir Don Kişot hikayesi", Prof. Dr. Zehra İpşiroğlu "27 Mart Düya Tiyatro Günü Ulusal Bildirisi", Gökhan Bulut "Şenlik Başlıyor, Tiyatro Yalan Söylemez", Dr. Birgül Yeşiloğlu Güler "Ezber bozan bir reji ve oyunculuk üzerine; yalnız kadın", Savaş Aykılıç "Baba adam Nur Subaşı", Semir Bolat "Duyumların Kelebek Etkisi", "Mersin Tiyatro Derneği Yönetim Değişikliği ve nöbet değişimi" ve "Orda bir köy var uzakta, o köyde tiyatro var Çatalköy/Kıbrıs, Çatalköy'de başkan, festival tiyatro ile derman bulma geleneğinin 8 yıllık başarısı" dedi.

Hasan Çakmak "Akıncı, Yeni Tiyatro Sahnesi için inisiyatif aldım, hükümete ilettim" derken, Nurhan Uslu ise "Sanat Kültür ve Kartal Belediyesi" dedi.

Tiyatro gazetesi'nde, yine bir çok kurum ve kuruluştan haber, oyun ve sahnelerden bilgiler, söyleşiler var.

Tiyatro gazetesi edinmeyi unutmayın.

Tiyatro gazetesi aboneliği için www.tiyatrogazetesi.net

Tiyatro Gazetesine ulaşacağınız satış merkezleri

Gazetenize Tüm Kitapsan Kitap evleri, Mephisto Kitap evleri ve Tiyatro Gazetesi temsilciliklerinden ulaşabilirsiniz.