Tiyatro Gazetesi

HABERLER

7. ULUSLARARASI MARDİN ÇOCUK VE GENÇLİK TİYATRO FESTİVALİ BAŞVURULARI BAŞLIYOR

7. ULUSLARARASI MARDİN ÇOCUK VE GENÇLİK TİYATRO FESTİVALİ BAŞVURULARI BAŞLIYOR

 
Uluslararası Mardin Çocuk ve Gençlik Tiyatro Festivali,  Dramatik Sanatlar Eğitim ve Araştırma Derneği (DRASED) tarafından çeşitli kurum ve kuruluşların desteğiyle gerçekleşmektedir. 2009 yılından beri düzenlenen ve bugüne kadar gönüllü bir ekiple birlikte birçok zorluğa göğüs gererek gerçekleştirilen, Güneydoğu Anadolu Bölgesinin ilk ve tek Çocuk ve Gençlik Tiyatro Festivalini yaşatmaya ve sürekliliğini sağlamaya çalışmaktayız.
 
Festivalimiz Mardin’de yaşayan çocuk ve gençleri, evrensel Çocuk ve Gençlik Tiyatrosu örnekleriyle buluşturup, karşılıklı sanatsal, bilimsel, estetik ve kültürel alışveriş zemini hazırlayarak, yöre halkına farklı çocuk ve gençlik tiyatrosu örneklerini tanıma olanağı sunmaktadır. Aynı zamanda, Mardin Çocuk ve Gençlik Tiyatro Festivalinin; Mardin’in kültürel ve tarihi dokusuyla bütünleşen, efsaneleri ve hikâyeleriyle beslenen ve büyüyen bir festival olmasına özen gösterilmektedir.
 
DRASED; bugüne dek 6 kez gerçekleştirdiği festival kapsamında Mardin, ilçeleri ve köylerini de içine alarak, toplam 87.450 çocuk ve genci, ulusal ve uluslararası profesyonel tiyatro gruplarıyla buluşturmuş, çeşitli uzun soluklu atölye çalışmaları gerçekleştirerek, tarihi ve kültürel dokuyu temsil eden efsane ve hikâyelerden beslenen sanatsal ürünler ortaya çıkarmıştır.
 
Ancak, ne yazık ki 7. Festival iki yıl üst üste,  tüm hazırlıklara rağmen ülkemizin içinde bulunduğu olağanüstü hal koşulları nedeniyle gerçekleşememiştir. Dolayısıyla; 01-08 Kasım 2018 tarihleri arasında gerçekleşecek olan Uluslararası Mardin Çocuk ve Gençlik Tiyatro festivali ekibi, yaşamın; iyi, güzel ve doğrusuyla Mardin' de yaşayan çocuk ve gençlerimizi buluşturmak üzere 7. kez festivali gerçekleştirmek için yola çıkmış bulunmaktadır. Önceliğimiz festivalimize 2017 yılında davet ettiğimiz gruplar olmak üzere, diğer tiyatro gruplarının katılımı için başvuru kabulümüz başlamıştır.
 
Katılım şartları hakkında bilgi almak için; www.mardintiyatro.orghttp://dramatiksanatlar.org/  
 
sayfalarını ziyaret edebilirsiniz. Başvuru için gerekli belgeleri aşağıdaki linklerden indirebilirsiniz. Başvurunuzun tamamlanması için Başvuru Formunu ve Katılım Şartnamesini eksiksiz doldurmanız ve gerekli belgelerle birlikte 25 Temmuz 2018 gününe kadar kargo veya posta yoluyla bize ulaştırmanız gerekmektedir. Festivalimiz hakkında bilgi almak ve katılımcı olmak için dilerseniz, (+90) 0 530 580 37 00 numaralı telefonu arayabilir ve dramatiksanatlardernegi@gmail.com adresine mail gönderebilirsiniz.
 
Başvuru Formu: http://mardintiyatro.org/wp-content/uploads/2018/07/2018-Uluslararası-Mardin-Çocuk-ve-Gençlik-Tiyatro-Festivali-BAŞVURU-FORMU-2.docx
Katılım Koşulları: http://mardintiyatro.org/wp-content/uploads/2018/07/2018-Uluslararası-Mardin-Çocuk-ve-Gençlik-Tiyatro-Festivali-başvuru-koşulları-1-.docx
 
Nurhan ÖKTEM
Festival Yönetmeni  ve
DRASED Başkanı

Ençok Okunanlar

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ve OYÇED’in birlikte düzenledikleri Ulusal Oyun Yazma Yarışması’na başvuran oyunların, jüri tarafından okunma ve değerlendirme süreci tamamlandı.
4.03.2019