Tiyatro Gazetesi

HABERLER

TİYATRO GAZETESİ ARALIK SAYISI ÇIKTI

 
 

TİYATRO GAZETESİ 5. ANADOLU TİYATRO ÖDÜLLERİNİN SAHİBİ 
KADIN SANAT EMEKÇİLERİ OLDU!

Tiyatro Gazetesi Aralık 93. sayısı Anadolu Tiyatro Ödülleri özel eki ile birlikte yayımlandı. Bu yıl beşincisini düzenlediğimiz ödül törenimiz büyük bir coşkuyla gerçekleşti. Tiyatro gazetesi ek sayımız için Nurhan Uslu geceye dair bir yazı kaleme aldı. Dilerseniz onun sözcüklerinin bir kısmını aktaralım:
 
'Kadın olmanın, dik durmanın onurunu tüm konuklarla birlikte yaşadık. Sanat alanında da kadına yönelik tacizin, şiddetin gün geçtikçe artmasına dur demek için tüm ödüllerimizi, ülkenin dört bir yanında tiyatro sanatına emek veren kadın sanatçılara takdim ettik. Hiç abartmadan söylüyorum, Tiyatro Gazetesi tiyatro alanında tarih yazıyor ve tüm zor koşullara rağmen ülke tiyatrosuna derin izler bırakıyor ve bırakmaya da devam edecek.Tiyatro Gazetesi’nin ülkenin en ücra köşesinde tiyatro yapanlara ulaşması, haberlerini yayınlaması, etkili olanları İstanbul’da ödülendirmesi,Türk tiyatro tarihinde ilk kez yapılan bir uygulamadır. Bu anlamda gururluyuz.
 
Kırklareli Belediye Başkanı Mehmet Siyam Kesimoğlu, Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş, ödül törenine ev sahipliği yapan Şişli Belediye Başkanı Hayri İnönü ve Kültür - Basın Müdürlüklerine sonsuz teşekkür ederiz. Tiyatro Gazetesi Anadolu Tiyatro Ödülleri öncelikle Tiyatro Gazetesi’nin temsilcilerine, yazarlarına, kısacası emeği olan herkese teşekkürü bir borç biliriz. Tabii ki çok değerli okuyucularımıza sonsuz teşekkür ederiz.
 
Biz çokuz. Bu çokluğumuzu daha diri kılmak, daha da çoğaltmak için hepimize yine görevler düşüyor. Ülkenin en ücra köşelerinde tiyatro yapanların daha çok sesi soluğu olmaya, bir daha ki Anadolu  Tiyatro Ödülleri’ni daha güçlü kılmaya, daha güçlü kutlamaya çalışacağız. Bizler Nazım Usta’nın dediği gibi, ağır ellerimizi toprağa basıp doğrulduğumuz zaman en bilgin aynalara, en renkli şekilleri aksettirenleriz. Bizlere dair çok sözler edildi ve edilmeye devam edecek. Tüm zorluklara rağmen Tiyatro Gazetesi ülke tiyatrosuna hizmetlerini sürdürecek. Gücümüzü aldığımız dostlarımız, meslektaşlarımız, gazetemizin temsilcileriyle en etkili haber, eleştiri, yorumları yapmaya devam edeceğiz. “Nerede Bir Tiyatro Varsa Tiyatro Gazetesi Oradadır” şiarımız sonsuza dek devam edecek. Varlığını varlığımıza katanlara selam olsun.
6. Anadolu Tiyatro Ödülleri’nde buluşmak üzere.
Tiyatro Gazetesi Yayın Kurulu adına Nurhan Uslu
Yazının bir kısmını sizlerle paylaştık. Tamamını Ek Gazetemizden okuyabilirsiniz. Öte yandan Ek gazetemizde geceye dair ödül alanların tam listesi, ve ödül töreninin fotoğraflarını da bulabilirsiniz.
Gelelim Gazetemize...
Elbette ilk sayfa manşetimiz geceye dair:'Tiyatro Gazetesi 5.Anadolu Tiyatro Ödüllerinin sahibi kadın sanat emekçileri oldu.'
İlk sayfa haberlerimizden bir diğeri ise; 'Bale de engel tanımaz'. Tan Sağtürk'ün kaleme aldığı yazının ayrıntılarını da haber de okuyabilirsiniz. İlk sayfa da karşımıza çıkan bir başka başlık ise 'Bursa Nilüfer Belediyesi Ayşe Selen adına bir sahne açtı'. 2. sayfamız ise manşet haberin ayrıntılarıyla dolu.
Ceren Olpak nefis bir söyleşi ile karşımızda bu ay; '‘Deli’ Paşa Ahmed Vefik üzerine Tarık Günersel ile'.
Tamer Levent Tiyatro ve Biz köşesinde '5.Anadolu Tiyatro Ödülleri' derken, Şirin İnci 'Bir Peri Masalı / Radyum Kızları' başlıklı yorumuyla karşımızda.
Serkan Fırtına 'Kara komedinin içinden geçmek; Ev yapımı', Halit Karaata 'Çıkarın kağıtları', Ömer Burak Ünal 'Odunpazarı Belediye Tiyatrosu iki oyunla yeni sezona hızlı bir giriş yaptı', Yaşam Kaya 'Mask-kara Tiyatrosu ile 25 Yıllık Türkiye Tiyatrosu' yazısı, Şebnem Atılgan ise 'Bülent Emrah Parlak: üşenmedim ertelemedim ve vazgeçmedim' ve 'Çiğdem Tunç: Masalların devam etmesi için inanmak ve sevmek şart'başlıklı iki ayrı söyleşiyle gazetenizde.
Yasemin Çetin 'Nebil Sayın ile söyleşi', Seda Tansuker 'Christine Wahl ile Eleştiri Atölyesi' derken Yasemin Çetin bu defa İzmir Devlet Tiyatrosu Müdürü
Sayın Levent Ulukut ile yaptığı söyleşisiyle karşımıza çıkıyor, söyleşinin başlığı ise 'Tiyatrosuz kalmayın'.
Mehmet Nurkut İlhan 'Tiyatro Ayme - ben Cemal Süreya şiir adam, sezonu 23. Uluslararası Ankara Tiyatro Festivali'nde açıyor', Arzu Taşkın 'Kepez de bir eskici dükkanı'derken, Yard.Doç.Dr. Rasim Aşın 'Azerbaycan Devlet Kültür ve Güzel Sanatlar Üniversitesi Oyunculuk Fakültesi Dekanı Sabah Grubu eğitim müdürü, Doçent Dr. Bella Talibova (Büyükhanım Memmedova)' ile söyleşti.
Müfit Semih Baylan 'Trabzon'dan Haberler', A.Kadir Bozkurt 'İstanbul Kumpanyası’nda Huysuz Şeyler'derken, Cenk Behram Su ise 'Tiyatronun halleri' yazılarıyla gazetenizde.
Her ay olduğu gibi bu ay da Aleksia & Hakan Kayar sizler için nefis bir bulmaca hazırladılar. Kitap ödüllü bulmacamızın şanslı bileni acaba bu ay kim olacak?
İlk sayfadan haberini verdiğimiz yazı Tan Sağtürk'ten 'Bale de engel tanımaz'.
Güler Cengiz 'Mersin 4. Uluslararası Tiyatro Festivali'nin ardından ve Mersin'de bu sezon hangi oyunlar var? başlıklı yazılarıyla okurlarla buluşuyor.
Hikmet Kaymak ve Murat Fidan 'Diyarbakır’da yoğun tiyatro günleri', Cüneyt İngiz 'Tiyatro sezonunun yenileri hakkında' derken Çiğdem T. Özçelik ise Umut Şahin ile söyleşti 'Oda sıcaklığında Tiyatro'.
Dr. Birgül Yeşiloğlu Güler 'Bursa Devlet Tiyatrosu'na açılan absürt kapılar!', Gökhan Yener 'Devlet Tiyatroları 3 ödülle döndü'derken, Şebnem Atılgan 'Yağmur Yağmur: Çağdaş ve özgün olanın peşindeyiz ' başlıklı söyleşiyle gazetenizde.
 
Sadece verdiğimiz bu başlıklar değil elbette çok daha fazlası bu ay ki gazetede yine sizleri bekliyor. Bir çok kurumun etkinlikleri, festivaller, tiyatro dünyasından haberler her ay olduğu gibi bu ay da sizlerle. Gazetesiz kalmayın, ay boyunca okuyun diye...
 
Tiyatro gazetesi aboneliği için
www.tiyatrogazetesi.net
 
Gazetenize tüm Kitapsan Mephisto kitabevlerinden ve Tiyatrogazetesi temsilciliklerinden ulaşabilirsiniz.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Ençok Okunanlar

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ve OYÇED’in birlikte düzenledikleri Ulusal Oyun Yazma Yarışması’na başvuran oyunların, jüri tarafından okunma ve değerlendirme süreci tamamlandı.
4.03.2019