Tiyatro Gazetesi

HABERLER

BALKAN ÜLKELERİ TİYATRO FESTİVALİ 6.KEZ BURSA DA HAYAT BULUYOR.

 
 
Bursa Devlet Tiyatrosu olarak bu yıl altıncısını düzenleyeceğimiz Uluslararası Balkan Ülkeleri Tiyatro Festivali’nin tanıtım toplantısına hoş geldiniz, şeref verdiniz. 
 
2013 Mart’ında Bursa ile Balkanlar arasına temelini attığımız tiyatro köprüsü, aradan geçen altı yılda daha da güçlendi. Festivalde sahne almak isteyen ekip sayısı giderek arttı. Oyunların ve ekiplerin sanatsal kalitesi asla düşmedi. Seyircimiz, sezonda olduğu gibi, festival oyunlarında da Ahmet Vefik Paşa salonunu asla boş bırakmadı. Bursa her seferinde koskoca bir oyun sahnesi oldu ve bu gencecik, henüz altı yaşındaki festivalimizkısa sürede Türkiye’nin en prestijli buluşmalarından birine dönüştü.
 
Kıvançlıyız. Sanatın mesafe ve sınır tanımayan evrensel dili Bursa ile Balkanlar’ı, tiyatromuzun çatısı altında, bizim sihirli kadife perdemizin arkasında buluşturacak altıncı kez.
 
Altı yıl önceki kadar heyecanlı ve mutluyuz. Ayrı düşmüş sesleri, yüzleri, kalpleri kavuşturmaktan, Balkanların renklerini, Balkan tiyatrosunun en seçkin örneklerini Bursa sahnesine taşımaktan gururluyuz.
 
Festival programımıza gelince. Yedi konuk ülke olacak. Romanya, Bulgaristan, Makedonya, Arnavutluk, Yunanistan, Karadağ ve Kosova. 
 
Festival perdesi geleneksel olduğu üzere 8 Mart’ta açılacak. İlk sahne “Yansıma” adlı oyun ile Romanya’dan Ligthwave Tiyatrosu’nun olacak. 
 
26 Mart’a kadar sürecek şenlikte diğer ülkeler ve oyunları ise şöyle: 
 
Bulgaristan: İvan Vazov Ulusal Tiyatrosu: “Baba”
Bulgaristan: Trio Tiyatrosu, “Burada, Orada ve Heryerde”
Makedonya: Kalkandelen Milli Kurum Tiyatrosu: “Dışarıda Kar Yağıyor”
Karadağ: Teuta Tiyatrosu: “Anne”
Arnavutluk: Skampa Tiyatrosu: “Volpone”
Yunanistan: Art Vouveau Tiyatrosu: “Budejovice’ye Dönüş”
Romanya: Ioan Slavici Klasik Tiyatrosu, Arad&Nottara Tiyatrosu: “Tartışma”
Kosova: Nafiz Gürcüali Türk Tiyatrosu: “Maskeliler”
 
Festivalde ayrıca İstanbul Devlet Tiyatrosu “Kosovalı Peer Gynt” ile Ankara Devlet Tiyatrosu “Eyvah Nadir” ve Bursa Devlet Tiyatrosu da “Kapılar” oyunuyla sahne alacak.
 
Ankara Devlet Tiyatrosu ayrıca Moliere’in “Cimri”sini sahneleyecek. Bu oyunda seyircilerimizi bir sürpriz bekliyor. Oyunun başrolünde Devlet Tiyatroları Genel Müdürümüz ve bu festivalin fikir babası Sayın Mustafa Kurt var, Sayın Genel Müdürümüz ‘Cimri’ rolüyle Bursalılarla buluşacak.
 
VeHayali Ufuk Durmaz üstadımız her gece 19.45’te fuayede “Hacivat-Karagöz” gösterisi yapacak.
Konuşmamı altı yıl önceki dileğimle noktalıyorum: Festivalimiz dünya döndükçe sürsün…
Geldiğiniz için hepinize teşekkür ediyorum.
 
Arzu Tan Bayraktutan
Bursa Devlet Tiyatrosu 
Sanat Yönetmeni- Müdür
 

Ençok Okunanlar

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ve OYÇED’in birlikte düzenledikleri Ulusal Oyun Yazma Yarışması’na başvuran oyunların, jüri tarafından okunma ve değerlendirme süreci tamamlandı.
4.03.2019