Tiyatro Gazetesi

HABERLER

TİYATRO GAZETESİ TEMMUZ 100.SAYISI ÇIKTI

 

 ‘Nerede bir tiyatro varsa Tiyatro Gazetesi oradadır’

Nice sayılara! diye gülümseyerek bir dilek yolladık gözlerimizi yumup ellerimizi kalbimize koyarak bu ay. Çünkü tam 100. Sayımıza ulaşmanın keyfiyle neşeliyiz. Tiyatro Gazetesi’nin 100. Temmuz sayısının manşetine de ‘Teşekkürler’ dedik. Hem okuyucumuza, hem de canla başla çalışan Tiyatro Gazetesi ailesine. Öyle ya; biz Türkiye’nin dört bir yanına dağılmış olan büyük bir aileyiz. Bu yüzden manşet: Teşekkürler.
 
Nurhan Uslu’nun Başyazı olarak kaleme aldığı ‘İnsana dokunmak’ biraz da Tiyatro gazetesinin hikayesi. İlk sayfa da birazını gördüğümüz bu yazının devamı hemen yan sayfa da sizinle. Tamer Levent Tiyatro ve Biz köşesinde ise ‘Tiyatro Gazetesi 100. Sayısı’ başlığını kullanmış. Yazının devamı 5. Sayfadan okunabilir. Yine ilk sayfa da bir röportajın bilgisi var. ‘Nerede bir tiyatro varsa Tiyatro Gazetesi oradadır’ başlığıyla Tiyatro Gazetesi Kurucusu Nazif Uslu ile yapılan bir roportaj bu, Berat Beyoğlu’nun yaptığı.
 
‘Tiyatro Gazetesi’yle insana dokunmak başlıklı Nurhan Uslu’nun yazısının devamı ikinci sayfa da az önce de dediğimiz gibi.
 
Gülşah Özdemir Koryürek ‘Çıktık açık alınla!’ diyerek yine gazetenin kuruluşundan bahsediyor. Büşra Elmaskaya, ‘Efeler halkı tiyatroyla buluştu’ derken, Berat Beyoğlu’nun yaptığı bir başka söyleşiyle buluşuyoruz; bu defa Nurhan Uslu ile yapılan söyleşinin başlığı ise ‘Nurhan Uslu: Tiyatro Gazetesi Her yerde’.
 
Ceren Olpak ‘Nice sayılara: Yüzleştik!’ derken, Tuğba İlmaz ise Ayşegül Cengiz Akman ile tiyatro ve Tekinsiz oyunu üzerine söyleşmiş. Keyifli okumalar.
 
Tiyatro ve biz köşesinden Tamer Levent’in yazısı ‘Tiyatro Gazetesi 100. Sayısı’ biraz da gazetenin sürece etkisini anlatıyor.
 
Güler Cengiz ‘Vahşi komedi sahnelendi’ derken, Serkan Fırtına ‘Yeni heyecanlar ve 100. Sayı’ diyor. Halit Karaata ‘100’, Kımız Bozkır ‘BBKT Yine yeni yeniden’, Yaşam Kaya ‘100 sayıda 100. Eleştiriyi yazmak’, Büşra Köseoğlu ‘Aykut Arslan’ın ardından’ derken Kımız Bozkır’ın bir başka yazısı ‘Ankara Tiyatrolar Platformu’ karşımıza çıkıyor, iyi okumalar.
 
Şebnem Atılgan ‘İki-On yıl önce’, Müfit Semih Baylan ‘O bir aktördü, sesi ise imza’ yazıları ve Gökhan Yener’in Adana Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları Dramaturg’u Seyfettin Süha Erol ile ‘Çukurova Tiyatro ve Seyfettin Süha Erol’ başlığıyla yaptığı söyleşi yine bu ay gazetenizde.
 
Birgül Yeşiloğlu Güler ‘Kendisiyle yarışan bir oyun; Hakan Çimenser Rejisiyle; Giydirici’, Yeşim Uludağ ‘Yeni Nesil Tiyatro: Holografik Tiyatro ve Maceraları’ derken, ‘Sonsuzluğumuzun boncuğu 100. Sayı, 100 sadece bir sayı değil’ başlıklı yazı ise Büşra Elmaskaya’nın yazısının başlığı.
 
Semir Bolat Akdenizden köşesinde ‘Tiyatro gazetesi: zaman koşul ve görev seyri’, Orçun Masatçı ‘100. Sayı dile kolay’, Yalçın Baykul ‘Heiner Müller’in bavulu’, Hasan Çakmak ‘ Devrimin destana dönüştüğü şehir: Santa Clara’, Elvira Zagurska ‘Tiyatro’da kültürel Diplomasi’ derken, Berat Beyoğlu Nazif Uslu söyleşisi, ‘ Nerede bir tiyatro varsa Tiyatro Gazetesi oradadır’ başlığıyla karşınızda.
 
Metin Güler, ‘Sesimiz soluğumuz Tiyatro Gazetesi’ diye seslenirken, A. Kadir Bozkurt ise ‘Mendilim kekik kokuyor’ dedi bu ay okurlara.
 
Bu arada 7. Katib Tiyatro Köyü buluşması 4-7 temmuz arası gerçekleşirken, 8. Uluslararası Urla Toprak Sahne Tiyatro Festivali de 16–20 Temmuz arasında gerçekleşecek.
 
Elbette 100. Temmuz sayısında da sadece sizlere aktardığımız bu yazılar değil bir çok kurum ve kuruluşdan haberler de yine gazetenizde. Abone olun, Tiyatro Gazetesi evinize gelsin, haberiniz olsun.
 
 
Tiyatro Gazetesinetüm Mefisto Kitabevi, Tüm Kitapsan ve Tiyatro Gazetesi temsilciliklerinden ulaşabilirsiniz. 

Ençok Okunanlar

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ve OYÇED’in birlikte düzenledikleri Ulusal Oyun Yazma Yarışması’na başvuran oyunların, jüri tarafından okunma ve değerlendirme süreci tamamlandı.
4.03.2019