Tiyatro Gazetesi

HABERLER

Tuncer Cücenoğlu’nun vefatı üzerine Oyçed’in Açıklaması.

Tuncer Cücenoğlu’nun vefatı üzerine Oyçed’in Açıklaması.Tiyatromuzun usta ve başarılı kalemlerinden değerli yazarımız Tuncer Cücenoğlu’nu bir süreden tedavi gördüğü hastalıktan dolayı kaybetmiş bulunmaktayız. Onun kelimelere, cümlelere, repliklere can veren güçlü kaleminin yanında acımızı ve üzüntümüzü ifade edebilmemiz bizler için oldukça zor… Yazdığı oyunlarla tiyatromuzu yurt dışına taşıyan, kalitesini arttıran ve geliştiren Tuncer Cücenoğlu’nu özleyeceğiz… 

 
Meslektaşımız Cücenoğlu, Türk tiyatrosunun en üretken kalemlerindendi.

 Oyunları otuz iki dile çevrilen, yurt içinde ve dışında toplam yirmi dokuz ödül alan Tuncer Cücenoğlu, oyun yazarlığının 50'nci yılında aramızdan ayrıldı. Oyun yazarlığının bir meslek olarak var olması anlamında yaptığı çalışmalarla alana büyük hizmetleri ve emeği geçen bir yazardı Tuncer Cücenoğlu. Yazarlığı dışında eğitmen kimliğiyle de birçok oyun yazarı adayı ile bilgilerini paylaşan, yeni oyunlarıyla tiyatro dünyasında yer almaya çalışan yazarlara destek olmaktan çekinmeyen Cücenoğlu; tiyatro camiası tarafından her zaman saygı ve sevgi duyulan bir isim oldu. Gerek ülkemizde gerekse yurt dışında defalarca sahnelenen oyunlarıyla ulusal oyun yazarlığımıza damga vuran bir yazardı.

Kördövüşü ile başladığı tiyatro yolculuğunun son halkası Brutus oyunuydu. Bu elli yıla, yayımlanmış ve üçü dışında hepsi sahnelenmiş tam yirmi altı oyun sığdırdı. 

Toplumsal sorunları merkezine alan evrensel bağlamdaki oyunlarıyla, Türk aydınlanmasının önemli bir temsilcisiydi. Türk tiyatrosunun tüm bileşenlerini, yazarın 50’nci sanat yılını kutladığı bu zamanda onun adını yaşatmak için çeşitli projeler gerçekleştirmeye davet ediyoruz. 

Oyun Yazarları ve Çevirmenleri Derneği olarak, merhuma Allah’tan rahmet, ailesine, tüm sevenlerine ve ölümsüz eserleriyle büyük katkı sağladığı Türk tiyatro camiasına başsağlığı diliyoruz… 

 

OYÇED ( Oyun Yazarları ve Çevirmenleri Derneği ) 

 

Ençok Okunanlar

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ve OYÇED’in birlikte düzenledikleri Ulusal Oyun Yazma Yarışması’na başvuran oyunların, jüri tarafından okunma ve değerlendirme süreci tamamlandı.
4.03.2019