Tiyatro Gazetesi

HABERLER

İSTANBUL 2019 – 2020 KÜLTÜR – SANAT SEZONU AÇILDI!

İSTANBUL 2019 – 2020 KÜLTÜR – SANAT SEZONU AÇILDI!

 İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) 2019 – 2020 Kültür – Sanat sezonunu, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun ev sahipliğinde, Haliç kongre Merkezi’nde gerçekleşen özel bir etkinlikle açıldı. Açılışta İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, İstanbul’un yeni kültür sanat vizyonunu paylaştığı bir konuşma yaptı. Sezon açılış etkinliğinde İstanbul’un kültürel dokusuna ve profiline çağdaş göndermelerin yapıldığı sergi, enstalasyon ve sahne performansları konukların ilgisine sunuldu.

 

İBB 2019-2020 Kültür – Sanat sezonu açılışında konukları, zaman tüneli konseptinde oluşturulan sergiler ve video enstalasyonları karşıladı.
 
Sergi alanında, İBB Şehir Tiyatroları tarafından 1237 kez sahnelenen Lüküs Hayat operetinde kullanılan kostümler, aksesuarlar, afişler; besteci Cemal Reşit Rey’in Ara Güler tarafından çekilmiş fotoğrafları, açılışından bugüne Cemal Reşit Rey (CRR) Konser Salanu’nda gerçekleşen konserlere ait afişlerden örnekler ile Faik Şenol ve Hilmi Şahenk Arşivi’nden İstanbul fotoğrafları yer aldı.
 
Fuaye alanında ayrıca; Lüküs Hayat operetinin 1933 yılındaki ilk sahnelenişinde kullanılan sandalyenin etrafında gerçekleştirilen canlı performans ile Turgut Uyar’ın “Bütün Mümkünlerin Kıyısındayım” mısrasından ilham alınarak, yapay zekânın katkısıyla hazırlanan “İstanbul” video enstalasyonu konukların beğenisine sunuldu.
 
Alanındaki bir diğer enstalasyon çalışması ise “Kara Tahta” idi. Mustafa Kemal Atatürk’ün kara tahta başında yeni harfleri öğrettiği fotoğraftan yola çıkılarak hazırlanan çalışmada; hattat ve yazı tasarımcısı Emin Barın’ın yazı karakterleri kullanılarak, Atatürk’ün kültür –sanata verdiği değeri anlatan sözlerine yer verildi.
 
İBB Orkestralar Müdürlüğü’ne bağlı olarak yurtiçi ve yurtdışında bulunan çeşitli resmi ve özel kuruluşların organizasyonlarında konserler veren Oda Müziği Topluluğu; 2019-2020 sezon açılışında fuaye alanında klasik oda müziği eserlerinden oluşan bir repertuarla konukları karşıladı.
 
Program öncesi konuklara, tasarımcı Gönül Paksoy’un danışmanlığında sanat diline uyarlanan ikramlar yapıldı.
Sezon açılış ekinlikleri sahnede devam etti.
 
İBB 2019-2020 Kültür Sanat sezon açılışı programının sunuculuğunu bu yıl, İBB Şehir Tiyatroları sanatçılarından Özgür Kaymak ve Ersin Umulu üstlendi.
 
Gecede ilk olarak, koreografisi İbrahim Ulutaş tarafından yapılan “4153 Lüküs” adındaki çağdaş dans performansı sunuldu. “4153 Lüküs” performansı, Lüküs Hayat opereti üzerinden “Bin yıllar sonra oynansa nasıl olurdu?” sorusunun sorulmasıyla ortaya çıktı. Performans; yapay zekâ insanlığa hizmet ederken işerin tersine dönmesiyle, yapay zekâ tarafından yetiştirilen cinsiyetsiz ve robotik insanlar cevabı üzerinden şekillendi. Robotik insanlar arasında farkındalığı olanlar dokuları bin yıllar öncesinde kalan “insani olan”a ilgi duymaya başlar. Böylece tiyatro ve dansı yeniden keşfederler. Lüküs Hayat 4153 yılında, bambaşka bir dünyada bir kez daha sahnelenir; o dönemin “insanları” için dönüm noktası olur.
 
İstanbul’un Fethi tarihte bir dönüm noktası olduğu için dans performansının ismi de dönüm noktasını ifade etmesi açısından 1453 ile ilintili olarak 4153 seçilmiştir.
 
4153 Lüküs yerini, İBB Şehir Tiyatroları’nın sahnede olmakla İstanbul’da yaşamak marifetinden dem vuran ve tiyatronun dünü ile şehrin bu günü arasında gidip gelen gösterisine bıraktı. Gösteride, kültür – sanat sezonu açılışına ilham olan Lüküs Hayat başta olmak üzere, İBB Şehir Tiyatroları’nda sahnelenmiş Sersem Kocanın Kurnaz Karısı ve Şark Dişçisi oyunlarından da şarkılar seslendirildi.
 
İBB 2019 – 2020 Kültür – Sanat sezonu İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun İstanbul’un yeni kültür – sanat vizyonunu paylaştığı konuşmasının ardından, sanatçıları sahneye davet etmesiyle son buldu. Kapanışı, 30 yılı dolu dolu Lüküs Hayat ile geçen duayen tiyatro sanatçısı Zihni Göktay yaptı.
 
İBB Kültür Faire Başkanlığı tarafından organize edilen sezon açılış programının sanat yönetmenliğini İBB Sanat Danışmanlarından Nurhan Turhan Keeler, konsept ve küratöryel yerleştirmelerini ise iç mimar İsmail Öklügil üstlendi.
 
 

 

Ençok Okunanlar

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ve OYÇED’in birlikte düzenledikleri Ulusal Oyun Yazma Yarışması’na başvuran oyunların, jüri tarafından okunma ve değerlendirme süreci tamamlandı.
4.03.2019