Tiyatro Gazetesi

HABERLER

İSTANBUL DEVLET OPERA VE BALESİ BALE SEZONUNU DON KİŞOT İLE AÇIYOR

İSTANBUL DEVLET OPERA VE BALESİ  BALE SEZONUNU DON KİŞOT İLE AÇIYOR

İstanbul Devlet Opera ve Balesi 2019-2020 bale sezonunu, her temsili kapalı gişe olan ve seyirciden yoğun istek alan Miguel de Cervantes’in aynı adlı romanındanbale sahnesine aktarılan Don Kişot balesi ile açacak.
Ludwig Minkus’un müziğindeki melodi zenginliği, İspanyol kültürünün renkli ve heyecan verici etkisinin uyumlu birlikteliği, yüksek seviyedeki bale tekniğiyle dünyaca ünlü toplulukların repertuvarlarında değişmez bir yer edinen Don Kişot; 10,15,16,18 Ekim’ de saat: 20.00 de ve 15,19 Ekim’ de saat: 16.00 da Kadıköy Belediyesi Süreyya Opera Sahnesi’nde seyircisi ile buluşacak.
İstanbul Devlet Opera ve Balesi sezona; müziği S. Rahmaninov’a koreografisi Orkan Dann’ a ait BAHAR, müziği U. Şilliler  koreografisi Deniz Özaydın’ a ait NOX, müziği M. Ravel koreografisi Uğur Seyrek’ e ait BOLERO’ dan oluşan Dans Trio, P.İ. Çaykovski’nin müziği, Petipa koreografisine sadık kalınarak  Ayşem Sunal Savaşkurt düzenlemesiyle  Uyuyan Güzel, yine  müziği S. Rahmaninov’a koreografisi Orkan Dann’ a ait BAHAR, müziği Ç. Işıközlü koreografisi Deniz Özaydın’ a ait JUDITH ve müziği M. Ravel koreografisi Uğur Seyrek’ e ait BOLERO eserlerinden oluşan Dans Üçgeni, A. Adnan Saygun’ un, operamızın orkestra, koro ve solistlerimizle bale uygulaması şeklinde  sahnelediği, koreografi ve rejisi Uğur Seyrek’e ait Yunus Emre Oratoryosu, Giuseppe Verdi’ nin müziklerinden hareket bulan, koreografisi Volkan Ersoy ve Armağan Davran’ a ait Üç Silahşor ve İstanbul’da ilk kez  sahnelenecek olan C. Pugni ve B. Hoinic’in müziği, yine Volkan Ersoy ve Armağan Davran koreografisi ile Notre Dame’ın Kamburu vegelenekselleşmiş “Mini Festile devam edecek.
Don Kişot’ un yaratıcı kadrosu;
 
Müzik:       L. MINKUS
 
Koreograf: M. PETIPA
 
Sahneye Koyan ve Düzenleyen: Ayşem SUNAL SAVAŞKURT
 
Orkestra Şefi: Roberto GIANOLA
 
Dekor Tasarımı: İsmail DEDE
 
Kostüm Tasarımı: Gizem BETİL
 
Işık Tasarımı: Önder ARIK
 
Eserde;
 
Kitri: Büşra AY, Berfu ELMAS,   Melike  KOPER,
Basilio: Erhan GÜZEL,Batur BÜKLÜ, Çağatay ÖZMEN
Don Kişot: Alkış PEKER, Alper AKALIN, Egemen KEMENT
Sancho Panza: Cem İNDERE, Murat ÖZTEKİN
Gamache: Özerk TOZKOPARAN, Onur TUNAY
İki Arkadaş: Zuhal BALKAN, Maia ITO,   Asena ÖKTE, Ami NAİTO, Merve TOPALDEMİR
Espada:  Olcay TUNÇELİ, Oliver SPENCE, M. Nuri ARKAN
Mercedes: Deniz KILINÇ, M. Özde EREN
Rüya Kraliçesi: Büşra AY, Merve TOPALDEMİR, M. Özde EREN
Amor: Berfu ELMAS, Maia İTO, Asena ÖKTE, Eda YEKER
Çingenelerin Başı: M. Nuri ARKAN, Can BEZİRGANOĞLU, Alican GÜÇOĞLU
Lorenzo: Kerem KURANER, Ahmet EROĞLU ve İstanbul Devlet Opera ve Balesi sanatçıları dönüşümlü olarak dans edecekler.
 
(HABER SERVİSİ)    
 
 

Ençok Okunanlar

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ve OYÇED’in birlikte düzenledikleri Ulusal Oyun Yazma Yarışması’na başvuran oyunların, jüri tarafından okunma ve değerlendirme süreci tamamlandı.
4.03.2019