Tiyatro Gazetesi

GENÇLİK OYUNLARI

HADİ ÖLDÜRSENE CANİKOM

HADİ ÖLDÜRSENE CANİKOM

Genelde öyküleri oyunlaştırılan Aziz Nesin, hiç kuşkusuz esasında önemli bir tiyatro yazarıydı. “Toros Canavarı”, “Düdükçüler ile Fırçacıların Savaşı” ve diğerleri... “Hadi Öldürsene Canikom” da bunlardan biri.

ANADOLU OYUNCULARI’NDAN BİR AZİZ NESİN KLASİĞİ:
HADİ ÖLDÜRSENE CANİKOM
Mehmet Tekkanat

Genelde öyküleri oyunlaştırılan Aziz Nesin, hiç kuşkusuz esasında önemli bir tiyatro yazarıydı. “Toros Canavarı”, “Düdükçüler ile Fırçacıların Savaşı” ve diğerleri...
“Hadi Öldürsene Canikom” da bunlardan biri.
Bir apartmanın bodrum katında, birbirlerine “tutunarak” yaşayan iki dul, yalnız ve kentli kadının öyküsü bu... 1970 yılında yazılmış. Yaşımız kaç olursa olsun, yaşamın neresinde bulunursak bulunalım, umutların hiçbir zaman bitmeyeceğini,  insanoğlu yaşadıkça kendisine yeni umutlar bulabileceğini anlatan bir konusu var oyunun.
Oyun içinde, cinsel baskı altındaki kişilerin değişik konumlardaki yönelimlerini de izlemek olası.
2002 YILINDA Ali Mansuroğlu tarafından kurulan Anadolu Oyuncuları Aziz Nesin’in klasikleşmiş bu oyunuyla seyirci karşısına çıktı.
31 Ocak ve 28 Şubat 2015 tarihlerinde Yenişehir Kültür Merkezi’nde sahnelenen oyuna Mersin seyircisi yoğun ilgi gösterdi.
Ali Mansuroğlunun yönettiği komedide; Özge Deniz, Ayşegül Tangören Selçuk ve Berkant Tunç rolleri paylaşıyor.
Anadolu Oyuncuları Gerdek Gecesi adlı oyunla; Nisan ayında Menemen’de gerçekleştirilecek 7.İnadına Tiyatro Festivali’ne katılacak.