Tiyatro Gazetesi

TİYATROLAR

Tiyatro Agon (Mersin)

Tiyatro Agon (Mersin)

Tiyatro Agon (Mersin)

Hakkında :
AGON:Terim olarak antik yunanda kapışma, ‘’yarışma ve karşılaşma’’ olarak kullanılan Agon, Antik tiyatroda tragedya ozanları, oyuncular ve Dithyrambos (AGON) koroları tarafından yapılan yarışmalara deniyordu. Dithyrambos Yarışmaları ilkbahar başlangıcında yapılırdı. Yarışmalar kent Dionysia şenlikleri olarak 5-6 gün sürerdi, ilk gün dinsel kutlama alay geçidi, daha sonraki günlerde drama ve Dithyrambos yarışmaları olurdu. 10’ar çocuk ve erkekten oluşan bu koroların yarışmaları savsöz ve karşı savsözün öneri ve karşı önerinin yanıt ve karşı yanıtın atışma biçimi içinde aldığı söz kapışma sahnesidir. Bu yarışmalarda genellikle birinci olanlara keçi hediye edilirdi.

2001 yılından bu yana Mersin’de tiyatro alanında çalışmalar yürüten Tiyatro Agon, 2001 yılında Erhan Sönmez tarafından kurulan Tiyatro Agon, yalnızca tiyatro oyunları oynamakla kalmayıp, yeni oyunların yazılması ve sahnelenmesi açısından da önemli çalışmalara imza atmıştır. ‘Kahkaha Garı’ ve Barınaksızlar’ isimli tiyatro oyunları ile ‘Şişman Adam Güle Güle’ isimli çocuk oyunu, Tiyatro Agon üyelerince yazılmış ve sahnelenmiştir.
Tiyatro Agon, Mersin’de kurulması düşünülen Nükleer Santrali protesto etmek amacıya sokak tiyatroları oynamış ve kamuoyunu çevre konusunda bilinçlendirme çalışmaları yürütmüştür. buluşmuştur)